,,Zagospodarowanie terenu w miejscowości Ożańsk na cele rekreacyjne poprzez budowę wiaty, małej architektury oraz utwardzenie terenu” |
Przewidywane wyniki operacji: Liczba nowych obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej – 1 szt. Liczba zagospodarowanych przestrzeni publicznych – 1 szt. Operacja pn. ,,Zagospodarowanie terenu w miejscowości Ożańsk na cele rekreacyjne poprzez budowę wiaty, małej architektury oraz utwardzenie terenu” polega na stworzeniu atrakcyjnego miejsca do integracji i spędzania czasu wolnego mieszkańców Gminy Pawłosiów oraz osób przyjezdnych - turystów. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje: -budowę wiaty drewnianej wraz z utwardzeniem terenu wokół wiaty, -budowę zadaszeń miejsc do odpoczynku oraz montaż ław i stołów, -montaż elementów małej architektury (ławki ogrodowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, grill) W ramach projektu przewiduje się również wykonanie utwardzenia terenu poprzez wykonanie ciągów pieszych z asfaltobetonu. Powstały ciąg służył będzie między innymi aktywnej formie spędzania czasu przez dzieci i młodzież tj. osobom jeżdżącym na rolkach, deskorolkach, hulajnodze.
Fotorelacja z realizacji projektu w miejscowości Ożańsk HISTORIA OŻAŃSKA Ożańsk istniał już w XV w., a świadczy o tym dokument sprzedaży majątku Maciejowi z Cieszacina, przez Szymona z Ożańska. Sprawa sprzedaży wsi Ożańsko została potwierdzona w dokumencie nawet przez samego króla Władysława Jagiełłę. W rękach Cieszackich wieś pozostawała aż do początku XIX w., kiedy to przeszła w ręce Andrzeja Ulanickiego, który z kolei w 1749 r. darował ją Andrzejowi Terleckiemu. Kolejnymi właścicielami zostali Czartoryscy, zaś w latach 30-tych XX w., po wcześniejszej parcelacji, majątek w Ożańsku nabył inż. Ignacy Rosiński dyrektor cukrowni w Przeworsku, fundator szkoły w Ożańsku. Z ziemią ożańską wiąże się kilka legend. Jedna z nich dotyczy Kapliczki Matki Bożej Fatimskiej ,,na Kocowie” i głosi, że dawno, dawno temu była w tym miejscu kaplica, która prawdopodobnie zapadła się pod ziemię. Obok kapliczki było źródełko, z którego wypływała woda, a ludzie wierzyli, że uzdrawia i dodaje sił w chwili zwątpienia. Już w czasie wojny okoliczni mieszkańcy przychodzili do źródełka, aby się napić. Umyć twarz, z wiarą, że ta właśnie woda da im siłę do obrony i uchroni od zła. Rosły tam też stare dęby, a w jednym z nich już od dawna stała mała figurka Matki Boskiej, do której ludzie chodzili się modlić i prosić o różne łaski i opiekę.
SZLAKIEM KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH W OŻAŃSKU
1. Kapliczka z figurą Matki Boskiej Różańcowej Figura usytuowana na terenie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Ożańsku. Według informacji ustnych, stała przed starym dworem, rozebranym w 1936 roku. Po oddaniu do użytku nowego dworku o architekturze secesyjnej, przeniesiono ją w obecne miejsce. Fundatorami figury byli Ignacy Władysław Rosiński i Władysława Julia Rosińska z domu Mosdorof , właściciele dworu Ożańsko do 1945 roku. Po 1945 roku figurę próbowano wielokrotnie usunąć, jednak stanowcza postawa kolejnych administratorów pozwoliła na zachowanie jej dla potomnych.
2. Krucyfiks z XXI w. Krzyż znajduje się przy głównej drodze, na wjeździe do Ożańska. Krzyż metalowy, na dwustopniowym, betonowym postumencie, z centralnie umieszczoną figurą Jezusa Chrystusa nakrytą blaszanym daszkiem. W sąsiedztwie dwie wieloletnie lipy. Całość otoczona płotem. Krzyż postawiono w 2001 r. w miejscu starszego, drewnianego, który uległ zniszczeniu.
3. Kapliczka z figurą Matki Bożej Fatimskiej Kapliczka znajduje się w centrum wsi, przy głównej drodze, na prywatnej posesji. Kapliczka murowana obłożona kamieniem z piaskowca. Na cokole wymurowana grota, w której umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. W dolnej części data budowy kapliczki ,,Rok 2017” wyryta w kamieniu z piaskowca w kształcie księgi. Kapliczkę 13 maja 2017 r. poświęcił ks. proboszcz Wiesław Dziwik.
4. Kapliczka z figurą Matki Bożej Nieustającej Pomocy Kapliczka znajduję się w centrum wsi, przy głównej drodze, na prywatnej posesji. Kapliczka murowana na rzucie kwadratu, posadowiona na cokole, daszek dwuspadowy kryty blachą, w trójkątnie zamkniętej oszklonej niszy figura Maki Bożej Nieustającej Pomocy. W dolnej części tablica fundacyjna z tekstem: ,,Za ocalenie życia i zdrowia w wojnie 1914- 1918. Składam podziękowanie Najświętszej P. Marii. Jakub Kucab”. 5. Kapliczka z figurą św. Floriana
Kapliczka znajduje się w centrum wsi, przy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożańsku. Zbudowana z trzech betonowych cokołów, na zwieńczeniu których umieszczono figurę św. Floriana, patrona strażaków. Kapliczka ogrodzona metalowym zdobionym płotkiem. Figurę św. Floriana ufundował Stanisław Lubera w 2003 r. ,,BOGU NA CHWAŁĘ - LUDZIOM NA RATUNEK”.
6. Krucyfiks z XX w.
Krzyż znajduje się przy głównej drodze biegnącej przez wieś. Wykonany z lastryko i ustawiony na kamiennym murku. Otoczony niskim, metalowym płotkiem. Krzyż ufundował i wykonał w 1997 r. były sołtys wsi, Stanisław Stecko, jako podziękowanie za wybudowanie kaplicy w Ożańsku w 1998 r. W święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, krzyż został poświęcony przez ówczesnego proboszcza ks. Henryka Stopę.
7. Krucyfiks z XX w. Krzyż znajduje się przy drodze, obok drewnianej chałupy pod numerem 50. Krzyż drewniany z figurą Ukrzyżowanego Jezusa, posadowiony na betonowym cokole, obok lipa. Według ustnego przekazu właściciela posesji, krzyż postawiono pod koniec lat 80-tych XX w. na miejscu starszego, który uległ zniszczeniu.
8. Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanej Kapliczka znajduje się przy bocznej drodze wiejskiej. Kapliczka murowana dwukondygnacyjna, nakryta daszkiem czterospadowym z naczółkami, zwieńczona krzyżem. W górnej części cztery przeszklone nisze. Poniżej w oszklonej wnęce gipsowa figura Matki Bożej. Całość osadzona na wysokim cokole, na którym widnieje rok fundacji - 1875.
9. Kapliczka z figurą Matki Bożej Fatimskiej Kapliczka znajduje się przy bocznej drodze wiejskiej, na delikatnym wzniesieniu, prowadzą do niej schody wyłożone kostką brukową. Kapliczka typu słupowego, nakryta czterospadowym dachem z dachówki, całość wieńczy metalowy krzyż. W zabudowanej i oszklonej wnęce figura Matki Bożej Fatimskiej. Kapliczka postawiona w 2010 r., w miejscu starej z XIX wieku.
10. Kapliczka z figurą Matki Bożej Fatimskiej Kapliczka znajduje się poza wsią, w polach, w kierunku Zalesia. Postawiona w lipcu 1990 r., poświęcona przez ks. Andrzeja Gierczaka, słowo Boże wygłosił ks. Henryk Stopa. Kapliczkę wraz z fundamentem ufundowała rodzina Zabłockich i Brzezickich na prośbę i spełnienie ostatniej woli ś.p. Stanisławy Zabłockiej. Pomnik i figurkę wykonał Józef Zabłocki ze Soniny koło Łańcuta.
|